Strona glowna CDRlab.pl
«
Test CTERA C200
»
Czytasz stronę: Wstęp

CTERA C200 - Niepozorne pudełko ...

CTERA C200... kryje niepozorną zawartość: zasilacz, kabel zasilający, kabel sieciowy, ulotkę z warunkami gwarancji oraz instrukcję szybkiej instalacji, która w 23 krokach opisuje proces instalacji i konfiguracji wstępnej macierzy.

Macierze typu NAS to urządzenia zdobywające coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, dzięki ich wykorzystaniu można w wygodny sposób zarządzać danymi pomiędzy wieloma komputerami. Testując macierze firm Synology czy QNAP mieliśmy przykład urządzeń „wszystkomających”, wyposażonych w setki opcji i funkcji. Począwszy od magazynowania danych, poprzez udostępnianie ich na wiele sposobów (CIFS/FTP/WWW), pobieranie danych z internetu, stację monitoringu wideo, iSCSI host czy serwer www, aż po stacje multimedialne UPnP/DLNA. Jednak urządzenie, które mamy dzisiaj przyjemność przedstawić prezentuje inne podejście do zagadnienia archiwizacji danych, powstałe w jednym konkretnym celu – wygodnej archiwizacji danych. Mimo iż pod kilkoma względami przypomina klasyczne macierze NAS, to jest to zupełnie inne rozwiązanie.

CTERA to założona dwa lata temu w Izraelu firma, której produkty i usługi przeznaczone są dla większych przedsiębiorstw i urzędów. Pierwszym, który ujrzał światło dzienne i dał siłę napędową całej firmie był Cloud Plug. To niepozorne urządzenie pozwalało na stworzenie NASa z dowolnego dysku twardego z interfejsem USB lub eSATA. Z jednej strony urządzenia podłącza się dysk, z drugiej wpina kabel sieciowy, a całość uzupełnia gniazdo zasilania. O ile jednak w przypadku podobnych, konkurencyjnych rozwiązań na tym kończy się opis możliwości, to w przypadku Cloud Plug dopiero zaczyna. Różnica tkwi w modelu działania wszystkich urządzeń firmy CTERA. Można w nim wyróżnić trzy podstawowe elementy:

1. Wychodząc od strony pojedynczej stacji roboczej, instalujemy na niej oprogramowanie klienckie (o nazwie CTERA PC Agent), którego zadaniem jest przesyłanie zdefiniowanych danych na macierz CTERA w sieci lokalnej. Program ten nie posiada żadnych opcji dostępnych dla użytkownika końcowego, wszystkie jego ustawienia konfigurowane są za pomocą specjalnego panelu (punkt 2) przez administratora.

2. NAS, lub Cloud Plug z dyskiem podłączonym przez USB, który gromadzi przesyłane przez poszczególnych klientów dane. Dane, które wybierze administrator są następnie przesyłane do „chmury” utrzymywanej przez firmę CTERA. Stąd też wywodzi się nazwa tej technologii – CAS, czyli Cloud Attached Storage. Macierz jest wyposażona w zaawansowany panel kontrolny, pozwalający na indywidualną konfigurację wszystkich podłączonych do niej komputerów z zainstalowanym oprogramowaniem CTERA PC Agent.

3. portal.ctera.com, jako integralna część całego rozwiązania administrator otrzymuje do dyspozycji narzędzie do zarządzania wszystkimi posiadanymi macierzami firmy CTERA, wszystkimi zainstalowanymi agentami oraz zgromadzonymi na nich danymi. Za pomocą tego panelu, z dowolnego miejsca na świecie możemy zarządzać danymi naszej firmy, odtwarzać wybrane zbiory i konfigurować każdego agenta osobno.

Rozwiązanie to doskonale sprawuje się w praktyce, tworząc spójne i logiczne środowisko zabezpieczania danych w firmie. Począwszy od września 2010 wyłącznym dystrybutorem produktów i usług CTERA w Polsce jest firma EPA SYSTEMY. W chwili pisania artykułu cena opisywanego modelu C200 wynosi 4999 zł. Korzystając z okazji, warto wspomnieć o dwóch pozostałych produktach CTERA oraz ich cenach i możliwościach. Wszystkie modele współdzielą ten sam model zarządzania danymi, różniąc się jedynie ilościami licencji dla agentów oraz konfiguracjami sprzętowymi, i tak:

ModelDomyślna liczba agentówMax. Liczba agentówCena netto
CloudPlug10101790 zł
C20020404990 zł
C400 5010012990 zł


Dostępne są dwie opcje rozbudowy. Pierwsza z nich pozwala na dokupienie dodatkowych licencji na Agentów (około 700zł netto za 20 licencji). Jedna licencja na Agenta pozwala na instalację programu na jednym komputerze.
Druga opcja wiąże się bezpośrednio kwestią przechowywania danych w „chmurze”. Kupując urządzenie C200 lub C400 u polskiego dystrybutora, otrzymujemy w prezencie 100GB wirtualnej przestrzeni dyskowej na okres roku. Jeżeli chcemy powiększyć dostępną przestrzeń możemy dodatkowo zapłacić, odpowiednio:

10GB za $9.95/miesięcznie
25GB za $19.95/miesięcznie
50GB za $29.95/ miesięcznie
100GB za $49.95/ miesięcznie
200GB za $99.95/ miesięcznie


Przy czym przestrzeń dyskową wykupuje się zawsze na okres roku. Jeżeli po roku stwierdzimy, iż nie jest nam potrzebna, wystarczy nie opłacić abonamentu. Otrzymamy w tym czasie monit informujący o potrzebie usunięcia danych z serwerów CTERA w przeciągu 14 dni od końca okresu abonamentowego.
Na następnych stronach omówimy trzy podstawowe elementy, z których składa się rozwiązanie firmy CTERA: NAS (czy raczej CAS), Agent oraz Portal, następnie przyjrzymy się bliżej wydajności a przed podsumowaniem przedstawimy case study wdrożenia CTERA C200 w średniej wielkości firmie. Zapraszamy do dalszej lektury.
 

« »

Login:

Hasło:

Pamiętaj mnie
RSS 2.0  Get Firefox!
Opera

Copyright 2003 - 2012 CDRlab LTD : powered by dEngine