Strona glowna CDRlab.pl
«
PS2 – kopiowanie gier
«
Czytasz stronę: Wypakowywanie i nagrywanie obrazów gier

Ta operacja jest czasami bardzo pokręcona z winy ludzi tworzących obraz. Niektórym przychodzi do głowy, aby spakować go dwa razy, a czasami oprócz tego dodać jeszcze hasło. Najlepiej pobierać z sieci gry z rozszerzeniem ISO, NRG, BIN+CUE, itd. (czyli obrazy), ale ze względu na dużą wagę plików jest to rzadkością.
Również bardzo istotną rzeczą jest posiadanie minimum 5GB wolnego miejsca na dysku twardym w systemie plików NTFS w celu wypakowania obrazu z archiwum (nie dotyczy obrazów, które są już gotowe do nagrania). Jeżeli masz system plików FAT32 i obraz będzie miał powyżej 4GB, to pożegnaj się z wypakowaniem obrazu, bo system nie pozwoli na jego utworzenie. Jeżeli nie wiesz, jaki system plików ma dysk, to wejdź w jego właściwości w "Mój komputer".

Do wykonania operacji (nie dotyczy obrazów, które są już gotowe do nagrania) niezbędne jest posiadanie WinRAR’a – POBIERZ. I teraz ze względu na różne sposoby kompresowania obrazów wybierz poniżej metodę.

Uwaga. W niektórych przypadkach będziesz musiał użyć dwóch sposobów. Będziesz musiał ich używać w różnej kolejności. Dowiesz się o tym czytając poniższe sposoby.
Uwaga. WinRAR przypisuje swoją ikonę do plików ISO, więc niektórzy mylnie wypakowują obraz, myśląc że jest to archiwum. Najszybciej to sprawdzić wchodząc do WinRAR'a i wyszukać w nim plik (widać przy nim rozszerzenie).

* gdy mamy tylko jeden plik skompresowany: wchodzimy do folderu, w którym znajduje się spakowany obraz i klikamy prawym klawiszem myszy na plik i wybieramy (1) Wypakuj do (nazwa pliku). Jeżeli mamy na tym dysku (gdzie znajduje się archiwum) mało wolnego miejsca, to wybieramy (2) Wypakuj pliki… i w nowym oknie podajemy ścieżkę, gdzie mamy min. 5 GB wolnego miejsca w systemie plików NTFS.

Jeżeli zostanie utworzony plik z rozszerzeniem ISO, lub NRG, lub BIN+CUE, itd. to przechodzimy do procesu nagrywania. Jeżeli zostanie utworzonych kilkadziesiąt plików z rozszerzeniami np. R00, R01, R02, itd., lub part00, part01, part02, itd., lub coś podobnego, to czytamy drugi sposób.


* gdy mamy kilka plików skompresowanych: uruchamiamy WinRAR i wchodzimy (oczywiście w programie) do miejsca, gdzie są skompresowane pliki: R00, R01, R02, itd., lub part00, part01, part02, itd., lub coś podobnego. Następnie wyszukujemy pierwszy plik: R00, lub part01, lub RAR. Zaznaczamy go i wybieramy ikonę Wypakuj do… a następnie w nowym oknie możemy zmienić ścieżkę, gdzie ma zostać wypakowany plik. Pamiętaj, aby podać ścieżkę na dysk, gdzie jest min. 5GB wolnego miejsca w systemie plików NTFS. Jeżeli po wypakowaniu zostanie utworzony jeden plik z rozszerzeniem ISO, NRG, BIN+CUE, itd. to przechodzimy do procesu nagrywania. Jeżeli tak nie jest, tzn. pojawi się jeden plik skompresowany (rozszerzenie RAR, ZIP), to czytamy pierwszy sposób.Proces nagrywania

Z moich obserwacji wynika, że nie zawsze NERO jest dobrym programem do nagrywania gier na PS2. Jeżeli wystąpią problemy z odczytem takiej płyty, to wtedy warto wypróbować program Alcohol.

Poniżej dwa sposoby. Pierwszy z wykorzystaniem Nero Express, a drugi – Nero Burning Rom.

* dla Nero Express: umieść czysty nośnika (DVD-R lub DVD+R) w nagrywarce i uruchom aplikację. Wybierz (1) Obraz, projekt, kopia > (2) Obraz dysku albo zapisany projekt. Otworzy się nowe okno, w którym podajemy ścieżkę do obrazu i klikamy na Otwórz. W przypadku obrazu BIN+CUE otwieramy tylko CUE.

Po chwili otworzy się jeszcze raz nowe okno. W polu Wybrana nagrywarka musi być ustawiona nagrywarka z czystą płytą. Rozwiń jeszcze opcję z lewej strony (pionowy prostokąt) w celu sprawdzenia czy jest zaznaczona tylko opcja (3) Zapis oraz ustaw (4) Prędkość zapisu na 8x, nawet gdy masz płytę z indeksem 16x (jeżeli masz płytę z indeksem 4x, to ustaw 4x, nawet, gdy pojawią się wyższe prędkości).

Gdy już wykonamy powyższe czynności to klikamy na ikonę Nagraj.
Zostanie rozpoczęty proces nagrywania. Po jego ukończeniu mamy już gotową grę, którą warto przetestować. Jeżeli masz przerobioną konsolę, to od razu wkładasz grę do PS2, a jak używasz Swap M. lub Swap M.C., to najpierw musisz go załadować, a następnie gierkę.


* dla Nero Burning Rom: umieść czysty nośnika (DVD-R lub DVD+R) w nagrywarce i uruchom aplikację. Wybierz (5) nośnik DVD, a następnie kliknij na (6) Otwórz.

Otworzy się nowe okno, w którym podajemy ścieżkę do obrazu NRG, ISO, (w przypadku obrazu BIN+CUE otwieramy tylko CUE) itd. i akceptujemy ikoną Otwórz. Powinno pojawić się nowe okno z otwartą zakładką (7) Zapis, gdzie musi być zaznaczona tylko opcja (8) Nagrywaj. W polu (9) Prędkość zapisu ustaw na 8x, nawet gdy masz płytę z indeksem 16x (jeżeli masz płytę z indeksem 4x, to ustaw 4x, nawet, gdy pojawią się wyższe prędkości). Teraz wystarczy kliknąć na ikonę (10) Zapis.

Po ukończeniu procesu nagrywania warto przetestować gierkę. Jeżeli masz przerobioną konsolę, to od razu wkładasz grę do PS2, a jak używasz Swap M. lub Swap M.C., to najpierw musisz go załadować, a następnie gierkę.

 

«

INFORMACJA
Chcesz podyskutować o przeczytanym artykule? Zadać pytanie lub zaproponować nowy test? Może chcesz wyrazić własną opinię? Zapraszamy na nasze Forum dyskusyjne, gdzie utworzyliśmy specjalny wątek będący uzupełnieniem dla tego artykułu.

 

Login:

Hasło:

Pamiętaj mnie
RSS 2.0  Get Firefox!
Opera

Copyright 2003 - 2012 CDRlab LTD : powered by dEngine