Strona glowna CDRlab.pl
«
Test WD MyBook Live Duo
«
Czytasz stronę: Podsumowanie

WD MyBook Live Duo 4TB
PLUSY
  • Oprogramowanie WD SmartWare
  • Pełna polska lokalizacja oprogramowania
  • Bardzo wysoka responsywność panelu konfiguracyjnego
  • Bardzo wysoka wydajność przy wysyłaniu protokołem FTP
  • Bardzo prosty kreator konfiguracji
MINUSY
  • Brak sprzętowego wyłącznika zasilania
  • Brak harmonogramu zasilania
  • Przeciętna wydajność
CENA
Ok. 1350 zł
GDZIE KUPIĆ?
LINKI
Strona producenta: WDC
O PUBLIKACJI
Autor: Sławomir Białoboki
Data publikacji: 26.07.2012

Nie ulega wątpliwości, że urządzenie WD MyBook Live Duo jest dopracowane w każdym szczególe. Pod względem budowy mechanicznej ten NAS to prawdziwy majstersztyk, zastosowanie wewnętrznej amortyzacji dla klatki z dyskami i oddzielenie jej od zewnętrznej części obudowy doskonale tłumi drgania pracujących dysków, praktycznie niwelując całkowicie wydawane przez nie dźwięki. Wbrew naszym wcześniejszym obawom o temperaturę dysków pracujących w obudowie pozbawionej wentylatora, okazało się, że zastosowane otwory wentylacyjne zapewniają wystarczający obieg powietrza do utrzymania temperatury dysków na bezpiecznym poziomie. Zastosowane rozwiązania na pewno przypadną do gustu użytkownikom lubiącym ciszę.

Równie wysoko należy ocenić warstwę programową. WD dołożyło starań i dołączone oprogramowanie doskonale łączy zaawansowane możliwości konfiguracyjne z wręcz banalną prostotą obsługi. Do tego całe oprogramowanie wraz z rozbudowaną pomocą dostępne jest w języku polskim.
Panel konfiguracyjny dostępny z poziomu przeglądarki działa bardzo sprawnie, przez co nie czuje się, występującego w wielu innych podobnych konstrukcjach, opóźnienia pomiędzy wyborem danej opcji a reakcją urządzenia.

Z kolei WD SmartWare to wart uwagi program pozwalający na wygodne tworzenie kopii zapasowych, jest on na tyle prosty, że od uruchomienia do utworzenia pierwszej kopii potrzebne są dosłownie 3 kliknięcia. Potem operacja ta odbywa się automatycznie już bez udziału użytkownika.

Dużo do życzenia pozostawia wydajność. Co prawda bardzo pozytywnie zaskakuje serwer FTP, który w przypadku dużych plików nie ma problemu z utrzymaniem transferu na poziomie 80-90 MB/s, jednak przy udostępnianiu SAMBA jest po prostu bardzo słabo. Średnio 40MB/s dla zapisu i 30MB/s dla odczytu, to nie są wartości jakie można uznać za satysfakcjonujące.

Na koniec trochę naszego narzekania. Sprzęt nie posiada sprzętowego wyłącznika zasilania. Oprogramowanie ma zamkniętą funkcjonalność, nie można do niego dodać dodatkowych modułów np. do pobierania plików BitTorrent. Brak dostępu do shell'a uniemożliwia przygotowanie własnych kompilacji i rozbudowywanie funkcjonalności urządzenia we własnym zakresie. Wbudowany port USB powinien mieć funkcjonalność serwera druku.

Naszym zdaniem sprzęt jest bardzo dobry, ale nie pozbawiony wad, jednak w tym zakresie cenowym raczej nie znajdziemy innego, równie wartego uwagi urządzenia. Poza 3-letnią gwarancja, dużym atutem przemawiającym za WD My Book Live Duo 4TB jest prostota instalacji, gdyż sprzęt jest gotowy do pracy od razu po wyjęciu z pudełka i praktycznie każdy użytkownik poradzi sobie z jego instalacją i obsługą.


 

«

Login:

Hasło:

Pamiętaj mnie
RSS 2.0  Get Firefox!
Opera

Copyright 2003 - 2012 CDRlab LTD : powered by dEngine